Εργαστήριo Ανατομίας
Ιατρική Σχολή - Πανεπιστήμιο Κρήτης

Special Issue
"Microbiota in Colorectal Cancer"

Guest Editors
Prof. Dr. John Tsiaoussis
Associate Professor of Anatomy, Department of Anatomy
Prof. Dr. John Souglakos
Associate Professor of Medical Oncology, Laboratory of Translational Oncology

Το εργαστήριο / Ιστορία

Η ιστορία του Εργαστηρίου Ανατομίας, ξεκινά με την έναρξη λειτουργίας του το 1988 με πρώτο Διευθυντή τον Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Γεώργιο Αντωνακόπουλο, ο οποίος μαζί με τον Επίκουρο Καθηγητή κ. Θεόδωρο Καλοπίση ήταν τα πρώτα δύο μέλη ΔΕΠ του Εργαστηρίου.

Το 1990 διορίζεται ο κ. Ιωάννης Σιατίτσας ως Αναπληρωτής Καθηγητής Ανατομίας και αναλαμβάνει τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου Ανατομίας το 1991 μετά την εκλογή και διορισμό του κ. Γ. Αντωνακόπουλου ως Καθηγητή στην Ιατρική Σχολή του Παν/μίου Θεσσαλίας.

Το 1997 εκλέγεται Αναπληρωτής Καθηγητής Νευροανατομίας ο κ. Αθανάσιος Καράμπελας (αφυπηρέτησε το 2011) και το 1998 ο κ. Γεώργιος Τζανακάκης ως Αναπληρωτής Καθηγητής Ανατομίας.

Στη συνέχεια εξελέγησαν ο κ. Πέτρος Μυρίλλας το 2002 ως Επίκουρος Καθηγητής Ανατομίας, ο οποίος το 2007 μετακινήθηκε στο ΑΠΘ και ο κ. Κων/νος Πασπαλάς το 2005 ως Επίκουρος Καθηγητής Νευροανατομίας ο οποίος παρέμεινε μέλος του Εργαστηρίου μέχρι το 2010 οπότε κατέλαβε ακαδημαϊκή θέση σε Πανεπιστήμιο των ΗΠΑ.

Το 2010 ο κ. Γ. Τζανακάκης εκλέγεται (εξελίσσεται) Καθηγητής Ανατομίας-Ιστολογίας και αναλαμβάνει τη διεύθυνση του Εργαστηρίου, μετά την αφυπηρέτηση του κ. Ι. Σιατίτσα.

Το 2013 διορίζεται μετά την εκλογή του ως Επίκουρος Καθηγητής Ανατομίας ο κ. Ιωάννης Τσιαούσης ο οποίος το 2019 εκλέγεται (εξελίσσεται) σε Αναπληρωτή Καθηγητή Ανατομίας. Ο κ. Ι. Τσιαούσης ανέλαβε τη Διεύθυνση του Εργαστηρίου Ανατομίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης το 2021, μετά την αφυπηρέτηση του κ. Γ. Τζανακάκη και εξελίχθηκε σε Καθηγητή το 2023.

Μέλη του Εργαστηρίου είναι η Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Ε. Δρακωνάκη, η κ. Β. Κοκκινάκη (ΕΤΕΠ) από το 2005, η κ. Ι. Σπυριδάκη (ΕΔΙΠ) το διάστημα 2014 - 2022 και η κ. Μ. Δημοπούλου (ΕΔΙΠ) το διάστημα 2006-2015.

Γεώργιος Αντωνακόπουλος
1988 - 1991

Ιωάννης Σιατίτσας
1991 - 2010

Γεώργιος Τζανακάκης
2010 - 2021

Ιωάννης Τσιαούσης
2021 - σήμερα

Λίγα λόγια για το νέο λογότυπο του Εργαστηρίου, το οποίο παρουσιάζεται στην κορυφή της ιστοσελίδας.

ανάπτυξη: kalohr
Σεπτέμβριος 2021